facebook                                   Ездим Сами - найкращі місця відпочинку в Україні

Маршрут на г. Сивулю (1836 м) із с. Стара Гута Друк

Затрати часу - 2 дні.   Довжина маршруту - 36 км.    Набір висоти - 1106 м.

    Початок маршруту: у с. Стара Гута в долині Бистриці Солотвинської. Прознакований частково.
Від останньої автобусної зупинки, що біля магазину в с. Стара, йдемо в кінець села й через 10-15 хв. підходимо до шлагбаума. Туристів тут ніколи не з    затримують.


 Дорога, що проходить у верхів'я Бистриці Солотвинської, тут збереглася в доброму стані. Через 1,3 км переходимо кладкою потік Великий Кузьмінець о (з лівої сторони дороги) або вбрід, якщо міст зруйнований. Із протилежної сторони  річки є місце для відпочинку з альтанками. Далі йдемо через новий міст на р. Малий Кузьмінець, минаючи зліва гарний водоспад. Справа обходимо г. Журавлева Клива, яка стрімко під¬носиться над долиною. За нею є гарна галявина, на початку якої є джерело. Відстань - 3 км. Час руху -1 год.


Невдовзі підходимо до великої галявини в урочищі Лисеця. Сюди колись стягували ліс з вирубок. Відразу ж за р. Лопушна знаходиться ще одна галявина, де на базі старого гуртожитку лісорубів будується новий будинок. За ним, на березі р. Бистриця Солотвинська є чудове місце для встановлення наметів.


Далі дорога йде в ур. Межеріки, але ми тут залишаємо долину Бистриці та повертаємо направо. Через 10 хв. переходимо р. Лопушна. В суху погоду ріку можна перейти по залишках колишнього моста. Ще через кілька хвилин, після невеличкого підйому, переходимо потічок - притоку р. Лопушна й виходимо на галявину, зліва від якої стоїть стара альтанка, а справа - залишки естакади для завантаження деревини.
Чергові 500 м дорога проходить вздовж річки й за 500 м виходимо на довгу галявину Лопушна. Тут колись стояв гуртожиток лісорубів, від якого залишилася купа битої цегли. Справа галявини - загін для худоби й сховище від дощу. Спереду добре видно вершину Сивулі. В кінці галявини буде розгалуження доріг. Направо вверх - до вершин Мала Боревка та Ігровець. Від Гути - 8 км.


Спускаємося дорогою вниз до потоку, що впадає в р. Лопушну, переходимо його вбрід і відразу повертаємо направо. Тут розпочинається підйом, який через 15 хвилин переходить у стрімкий. Ця тракторна дорога простягається аж до полонини Погар, що на сідлі між Сивулею та Ігровцем. Через півтори години мандрівки (від залишення долини Бистриці) дорога виводить на вирубку, звідки відкривається гарний вид на хребет Сивулі (зліва) та г. Ігровець (справа). Далі дорога проходить руслом потічка, а потім - через вузьку смугу лісу (200 м). Тут дорога звужується в стежку, яку перетинає струмочок. З нього найкраще брати воду у випадку зупинки на ніч або ж зробити запас в дорогу, бо в суху погоду води на маршруті може більше не бути. До цього місця від Старої Гути - 4 год. ходу.


З полонини звертаємо наліво, йдемо стежкою, прознакованою червоним кольором і за 45 хв. виходимо на хребет, за яким знову звертаємо наліво, щоб ще за 45 хв. вийти на вершину г. Боревка. Стежка протягом останнього часу прочищена й тепер цей шлях на Сивулю став найкоротшим і найвигіднішим.


Із хребта відкривається чудовий вид на Ігровець (зліва), ур. Яла та інші вершини Горганів, аж до Яйка-Ілемського. До вершини Сивулі залишилась 1 год. ходу. Увесь хребет вкритий каменями різноманітної фактури, які мають кілька назв: ґорґани, ґреготи, цекоти. На схилах г. Лопушна з часів І світової війни залишились розвалини військових укріплень та окопів, в яких можна перечекати негоду. У добру погоду з хребта та вершини Сивулі (1836 м) відкривається чудовий вид. Справа, за долиною р. Бистрик, аж до полонини Рущина простягається хребет Ґорґанів. Звідси від с. Ст. Гута - 7 год. ходу.


Після 30 хв. підходимо до вершини Малої Сивулі (1818 м) з кам'яним постаментом. Перед нами видно вершини Негрова та Короткана, за ними Станимір (1547 м). При необхідності, вершину Малої Сивулі можна обійти траверсом з перевалу між Сивулями або слабо простежуваною стежкою.


Спуск до полонини Рущина (Бистра) займе трохи більше 1 год. На вододілі між обома Бистрицями знаходяться руїни схроніска Львівського відділу Польського Товариства Татранського. Трохи нижче, на полонині, поряд із витоками Бистриці Солотвинської є чудове місце для наметів. Звідси маршрут можна продовжити або до перевалу Леґіонів (Великі Рогози), або ж зійти до Гути, Максимця чи Бистриці (Рафайлової).
Найкраще вийти на вододільний хребет між Бистрицями, побачити скелі в ур. Пекло й доброю стежкою, яка обходить траверсом вершини Негрова та Коротка, вийти на полонину Боярин, де є колиба з пічкою, що важливо в холодні дні. Час переходу з Рущини - 2,5 год.
З полонини спускаємось досить стрімкою стежкою до р. Салатрук і далі дорогою вздовж нього виходимо до озера та водоспаду на р. Салатрук, який знаходиться на відстані 6 км від Бистриці.


Після наступних дві години ходу дорогою приходимо до с. Бистриця, де можна заночувати.
З Бистриці є прямий рейс автобуса до Івано-Франківська, відправлення в 17-25 год. Доїзд з Івано-Франківська до с. Ст. Гута мікроавтобусами з автостанції № 3 на вул. Гетьмана Мазепи.


Відправлення: 8-20, 10-20, 11-00, 12-50, 15-50, 17, 20, 18-30, 20-00.( потребує уточнення)

 

Джерело: "Гори гуцульщини"