facebook                                   Ездим Сами - найкращі місця відпочинку в Україні

Маршрут на г. Говерла (2061 м) Друк

Затрати часу - приблизно 3-4 год. Довжина маршруту - приблизно 4 км. Набір висоти - 800 м.
Початок маршруту: спортивна база „Заросляк".


Гора Говерла розташована на території заповідної зони КНПП. Офіційно, в описах парку, маршрут розпочинається поблизу контрольно-пропускного пункту, що в присілку Завоєла, за 14 км від залізничної станції у Ворохті. Але оскільки до 12 год. дня дозволяється проїзд до навчально-спортивної бази "Заросляк", то більшість туристів розпочинають сходження саме звідти (22 км від центра Ворохти).


 До Заросляка можна доїхати практично будь-яким автомобілем. Автостоянка знаходиться на нижній терасі біля каплички. Звідси й розпочинається маршрут нашої мандрівки на Говерлу. Відразу входимо в ліс і по добре втоптаній стежці через 10 хв. приходимо до розгалуження. Направо йде екологічна стежка КНПП, зазначена як "правий маршрут". Підйом на Говерлу рекомендується здійснювати саме ним. Від перевалу між г. Говерла та г. Велика Козьмеска (кордонний стовпчик № 3) маршрут прознакований зеленим кольором. Вище верхньої межі лісу стежка  проходить над урвищем, а тому в умовах поганої видимості чи дощової погоди є небезпечною. У цьому випадку краще підніматися центральним маршрутом, прознакованим червоним кольором, який до того ж є найкоротшим (3,5 км). 

                                                                                                
Для того, щоб потрапити на цю стежку, слід на вище згаданому розгалуженні доріг перейти через правий потік і рухатися вверх вздовж лівого. В дощову погоду ця ділянка маршруту досить заболочена. Приблизно через 300 м стежка відійде від потоку направо і за 20 хв. ми приходимо до верхньої межі лісу та полонини „Заросляк". Тут є джерело. Полонинною стежкою з незначним підйомом через 45 хв. приходимо до підніжжя Малої Говерли (східне плече головної вершини). Зліва від нас знаходяться заросляцькі котли й долина р. Прут з 80-метровим водоспадом між верхнім і нижнім котлами. За ними видно полонину Пожижевську.


Підйом на Малу Говерлу досить стрімкий, проходить вузькою кам'янистою стежкою серед брил пісковика та заростей гірської сосни й займає близько 30-45 хв. З Малої Говерли відкривається чудовий вид майже на весь Чорногорський хребет, вершину Говерли, а також на останній відтинок нашого маршруту, який вже не є таким стрімким. Через 30 хв. виходимо на Говерлу (2061 м) - найвищу вершину України.
Відкриті для нас краєвиди є захоплюючими. На півдні видно долину Білої Тиси, а за нею, на кордоні між Україною та Румунією, видніються Мармароський масив із дуже ефектною вершиною-Піп-Іваном Мармароським (1937 м). На південному сході від Говерли знаходяться вершини: Брескул, Пожижевська, Данцер, Безіменна і Туркул. За ними - Ребра (2001 м), Бребенескул (2035 м), г. Гутин Томнатик (2018 м.). Далі бачимо вершини Мунчела, Дземброні та Піп-Івана. Досить близько на заході видно масив Петросу (2020 м), за яким видно масив Свидовця. Тобто, бачимо всі 6 вершин, висота яких перевищує 2000 м.


З нагоди 5-ї річниці незалежності України на вершині встановлені плити, в одну з яких вмуровані урни із землею зі всіх областей України.
Для спуску з Говерли найкраще вибрати „центральний" маршрут, оскільки на „правому маршруті", який проходить старим кордоном, є багато стежок, що сходять на закарпатську сторону Чорногори, й там легко заблудитися, особливо при поганій видимості.
Для урізноманітнення мандрівки, якщо є час і сили, можна зійти через полонину Пожижевську. Для цього слід з вершини зійти на сідло із Брескулом, де знаходиться джерело, з якого бере початок Прут. На вершині г. Брескул стоїть давній кордонний стовпчик № 38. По Чорногорському хребту до 1939 року проходив кордон між Польщею і Чехословаччиною. До сьогодні від неї залишилися кам'яні стовпчики з вибитими на них буквами: з північно-східної сторони - „Р", а з закарпатської - „СБ". Стовпчики ставили через кожні 70-100 м. Наверху кожного стовпчика є стрілка, яка вказує напрям кордону до наступного стовпчика. В тумані вони є добрими орієнтирами для туристів, тим більше, що стовпчики є пронумерованими й їхні номери зазначені небагатьох картах.


За вершиною Брескула сходимо на перевал із Пожижевською (стовпчик №37/ 5) і звертаємо наліво, траверсуючи до котла Цибульник. Далі йдемо стежкою, яка поступово розширюється й врешті виводить нас до полонини Пожижевської. У приміщенні Високогірного біологічного стаціонару можна оглянути карпатський гербарій, а на грядці побачити численні місцеві та інтродуковані види рослин. Від станції до спортивно-навчальної бази „Заросляк" повертаємося дорогою. Час сходження - приблизно 20-30 хв.


Заувага для туристів, які їдуть транспортом зі сторони Ворохти! Слід пам'ятати, що на 6-му км за Ворохтою (на розгалуженні доріг) слід звернути направо до „Заросляка" (дорога наліво проводить до Верховини). Тут стоїть вказівник „Говерла".


До цього місця можна доїхати маршрутними таксі, що слідують з Івано-Франківська через Ворохту до Верховини. Відправлення з Івано-Франківська. Далі до Завоєлі та Заросляка можна доїхати лише попутним транспортом.


Увага! Перед виїздом у район Говерли обов'язковою є реєстрація у Ворохтянському підрозділі гірської пошуково-рятувальної служби, який розташований у приміщенні селищної ради за адресою: вул. Данила Галицького, 41,тел.: (03434)-41149.